Haber

Sivil toplum kuruluşları depremden etkilenen illerde vatandaşlara yardım eli uzatıyor

“Yüzyılın afeti” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde, aralarında çok sayıda vakıf ve derneğin de bulunduğu sivil toplum kuruluşları afetzedelere destek için çalışıyor.

Bunların arasında Dünya Tabipler Birliği, Uluslararası Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği, Anadolu Federasyonu, Türk Hava Yolları, SunExpress, Ensar Vakfı, Hayrat İnsani Yardım Derneği, Umut Kervanı İnsani Yardım Vakfı, AHBAP Derneği, Deniz Feneri Derneği, Bilim Yayma Derneği ve Beşir Derneği bulunuyor. Depremlerden etkilenen Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Osmaniye, Adana, Gaziantep, Diyarbakır, Malatya, Şanlıurfa ve Kilis’e aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çok sayıda kuruluş yardım ulaştırdı.

Yardım kuruluşları, 10 ildeki ören yerlerinde hem arama kurtarma çalışmalarına destek veriyor hem de farklı noktalara kurdukları aşevleri, seyyar mutfaklar, yemek araçları ve portatif fırınlarla depremzedelere hizmet veriyor.

Earth Doctors deprem bölgesinde sağlık hizmeti veriyor

Temel ihtiyaç kitlerini Kahramanmaraş’a ulaştıran Dünya Tabipler Birliği, 12 Şubat Stadı’nda çadır kentte kurdukları sağlık istasyonunda dahiliye, genel cerrahi, çocuk doktorları, hemşire ve eczacılardan oluşan 8 kişilik ekiple tetkik ve tedavi hizmeti veriyor. .

Hatay’da da faaliyet gösteren dernek, 13 kişilik ekibiyle hayatta kalanlara sağlık hizmeti veriyor.

Ekipler, Dörtyol ve Reyhanlı’daki hastanelerde hizmet verirken, Antakya’da çadırkentte kurulan sağlık ocağında depremzedelere ulaşıyor.

Gönüllü ekiplerin yanı sıra bölgeye ihtiyaca göre belirlenen 106 farklı ilacı gönderen Yer Doktorları, afetzedelere mama, battaniye gibi temel malzemelerle destek oluyor. Dernek ayrıca kırsal alanlarda temel ihtiyaç maddelerini dağıtıyor.

İstanbul’daki Doğu Türkistan STK’larından depremzedelere insani yardım

İstanbul merkezli Uluslararası Doğu Türkistan Birliği STK’ları ilk etapta Kahramanmaraş’a erzak, battaniye, ekmek ve hazır yemek gönderdi.

Yapılan çağrı ile Doğu Türkistan’dan yaklaşık 200 gönüllüyü Kahramanmaraş’a gönderen birim, depremzedelere ve İHH İnsani Yardım Vakfı’na bağlı arama kurtarma ekiplerine takviye yaparak 8 bin kişiye yemek dağıttı.

Doğu Türkistan’dan 65 kişilik bir diğer gönüllü ekip ise 2 bin Uygur ekmeği, battaniye, kışlık giysi ve jeneratörleri Hatay’a götürdü.

Anadolu Federasyonu 4 bin 600 personeliyle sahada

Paydaşları arasında çeşitli vakıf ve dernekler bulunan Anadolu Federasyonu, sahada 4.600’ü aşkın çalışanı ile yardım çalışmalarını sürdürüyor.

Federasyon, depremden etkilenen bölgelere 171.000’den fazla yardım malzemesi ulaştırdı.

THY, deprem bölgesine 4,99 ton yardım taşıdı

Türk Hava Yolları (THY), Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremden etkilenen bölgelere kargo seferleri ile 4 bin 99 ton insani yardım taşıdı.

THY, 64 kargo uçağıyla 4 bin 99 tonluk insani yardım malzemesini deprem bölgesine ücretsiz ulaştırdı.

THY Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat yaptığı açıklamada, deprem bölgesi firması olarak bir yıl içinde 1000 konut yapacaklarını belirtti.

SunExpress deprem bölgelerinden 6.000’den fazla kişiyi tahliye etti

Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın ortak girişimi olan SunExpress, arama kurtarma ve sağlık ekiplerini deprem bölgesine ulaştırmak amacıyla 93 özel uçuş gerçekleştirdi.

4 binden fazla arama kurtarma ve sağlık grubunu özel seferlerle bölgeye taşıyan SunExpress, bu seferlerin dönüş seferlerinde depremden etkilenen 6 binden fazla vatandaşın tahliyesini sağladı.

Ayrıca şirket, başta AFAD olmak üzere tüm resmi makamlar aracılığıyla gelen 139 ton yardım malzemesini ücretsiz kargo hizmeti vererek deprem bölgesine ulaştırdı.

SunExpress, arama kurtarma ve sağlık ekiplerini bir an önce deprem bölgesine ulaştırmak ve vatandaşların bölgeden tahliyesini sağlamak için resmi kurumlarla koordineli olarak özel seferler düzenlemeye devam ediyor.

Ensar Vakfı yurtlarını depremzedelere açıyor

Depremin ilk saatlerinden itibaren Türkiye genelindeki 150 şubesiyle seferberlik başlatan Ensar Vakfı, AFAD ve diğer sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte ilk etapta kurtarmaya gönül veren bireylerin bölgeye ulaştırılmasını sağladı.

Malatya, Gaziantep ve Şanlıurfa’daki yurtlardaki durumu belirleyen vakıf, buradaki öğrencilerin güvenli yerlere tahliyesi için çalışma yaptı.

Öğrencilerin memleketlerine ulaşımını da sağlayan vakıf, 20 yabancı uyruklu öğrenciyi Bingöl yurduna yerleştirdi.

Deprem bölgesinden gelen ve kalacak yeri olmayanları Antalya, Kayseri, Rize ve Bingöl’deki yurtlarında ağırlayan vakıf, Türkiye genelinde 6 bin 590 yatak kapasiteli 62 yurtta depremzedeleri ağırlamak için hazırlıklara başladı. , yıl sonuna kadar üniversitelerin online eğitime geçmesiyle birlikte.

Genç Ensar ekibi ise depremden etkilenen bölgelerdeki çocuklara ulaştırılmak üzere hayırseverlerden topladıkları oyuncakları ve bölgedeki acil ihtiyaçlar için ateş düşürücü ilaçları teslim etti.

Hayrat İnsani Yardım Derneği 1930 kişiyle sahada

Hayrat İnsani Yardım Derneği depremin ilk gününden bu yana 1930 kişiyle sahada çalışıyor.

Eğitim aşamasında AFAD’a akredite 600 uzman personel ve arama kurtarma ekipleriyle faaliyetlerini sürdüren derneğe, Türkiye’nin dört bir yanından 1300 kişilik gönüllü dağıtım ve takviye ekibi destek veriyor.

Tüm bölgede 650 araç, 100 motosiklet ve 4 iş makinesi ile faaliyet gösteren dernek, 3 portatif aşevi ve 15 sabit aşevi ile günde 120 bin kişiye yemek, çorba ve çay ikram ediyor.

300 TIR’lık yardım malzemesini bölgeye ulaştıran dernek, afetzedelerin ihtiyaçları için kullanılmak üzere 150 milyon liralık bir bütçe ayırdı.

Merkez kriz yönetim merkezinde 150 kişilik bir grupla bölgedeki çalışmaları organize eden dernek, Türkiye’de 90 temsilcilikte yardımların koordinasyonunu yapıyor.

Hatay Reyhanlı’daki ekmek fırınında üretilen günlük 150 bin ekmeği bölgeye gönderen dernek, depremzedelere de 150 bin paket bebek bezi, 2 bin 500 çadır ve 100 bin battaniye gönderdi.

Umut Karavanı’ndan Adıyaman’da günde 25 bin kişiye yemek servisi

Umut Kervanı İnsani Yardım Vakfı, Kahramanmaraş, Gaziantep, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman ve depremden etkilenen diğer illere giyecek, gıda ve yemek dağıtıyor.

Bölgede kurduğu aşevleri ile sadece Adıyaman’da günde 25 bin kişiye yemek ulaştıran vakıf, portatif setlerle uzak bölgelerdeki depremzedelere de gıda, barınma ve giyecek yardımı ulaştırıyor.

AHBAP Derneği bölgedeki çalışmaları pekiştiriyor

Sanatçı Haluk Levent’in kurduğu AHBAP Derneği depremin ardından bölgeye taşınarak yardım çalışmalarına temel oldu.

Çadır, yiyecek ve giyeceklerin bulunduğu yardım kolilerinin bölgeye dağıtılması ve enkaz altında kalan vatandaşların tespit edilmesinde başta AFAD olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarıyla koordineli olarak çalışmalara diğer AHBAP gönüllüleri de katkı sağladı.

Deprem bölgesi için bağış kampanyası başlatan dernek, hayırseverlerin topladığı yardımların afet bölgesine ulaştırılması ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için yine kamu kurum ve kuruluşlarıyla koordinasyon içinde hareket etti.

AHBAP Derneği, depremzedelerin günlük temel ihtiyaçlarının tamamını karşılamak üzere bölgeye 2 bin konteyner göndermek için Hatay Valiliği’nden izin aldı.

Bölgedeki 6 lojistik merkezde Deniz Feneri’nden günlük yaşam desteği

Deniz Feneri Derneği insani yardım acil ekipleri sabah saatlerinde bölgeye ulaşarak çalışmalarına başladı. Depremin ardından İstanbul’daki Afet Yönetim Masasında son durumu değerlendiren dernek, ilk etapta bölgeye 50 kişi gönderdi.

Dernek daha sonra çalışmalara destek olmak için bölgeye gönderdiği kişi sayısını 200’e çıkardı.

Afetin başladığı günden bu yana depremzedelerin ihtiyaçları için bölgeye 50 tır malzeme gönderen dernek, depremin vurduğu tüm illerde 5 bin kişiye günlük yemek ve paketli hazır gıda desteği sağlıyor. .

Dernek, 6 lojistik merkezi ile deprem bölgesinde günlük yaşam takviyesi sağlarken, İstanbul ve çevre illerden de bölgeye her zaman hayati takviye çalışmaları destek olarak gönderiyor.

Bölgeye mont, bot, bere, kazak, battaniye, çadır, ekmek, su, gıda kolisi, bebek bezi, mama, konserve, soba, odun-kömür ve kahvaltılıklardan oluşan acil yardım malzemelerini de aracılığıyla bölgeye gönderen dernek, depremzedelere ve kurtarma ekiplerine taşınabilir aşevleri. Sıcak yemek dağıtır, çay, çorba ve içecek ikramı yapar.

Bilim Yayma Derneği birçok ildeki yurtlarını AFAD’a tahsis etti

İlim Yayma Derneği, İstanbul’daki genel merkezinde kurulan kriz masası ile Türkiye genelindeki şubelerini hızla koordine etti.

Dernek, Adana, Alanya, Ankara, Antalya, Bingöl, Elazığ, Erzincan, Kayseri, Konya, Mardin, Mersin ve Niğde illerinde bulunan yurtları AFAD’a tahsis etti.

Deprem bölgelerindeki acil ihtiyaçlar doğrultusunda 11 milyon lira değerinde 27 tır kuru gıda, hilti, su, ambalajlı tüketim malları ve meyve suyu yardımında bulunan dernek, deprem bölgelerinden etkilenen burslu öğrencilerin burs ödemelerini de getirdi. ileterek hesaplarına yatırdı.

Diğer illerde çalışan mutfak çalışanlarını koordineli bir şekilde deprem bölgelerine gönderen dernek, Kahramanmaraş, Adıyaman, Adana, Osmaniye ve Hatay’da 6 ayrı noktada oluşturduğu mutfaklarda depremzedelere yemek dağıttı.

Beşir Derneği de afetlerle mücadele çalışmaları kapsamında bölgede 60 noktada 224 servis aracı ve 2.500 kişilik bir ekiple arama kurtarma çalışmalarına destek veriyor.

Dernek 161 bin 200 kişiye yemek, 86 bin 677 kişiye ikram, 138 bin 701 su ve içecek takviyesi yaparken, bölgeye toplam 137 bin 949 acil durum malzemesi ulaştırıldı.

yunusemre-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu