Haber

TÜRMOB, deprem yaralarını sarmak için mali ve sosyal güvenlik tedbirlerini açıkladı.

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, kamu kurum ve kuruluşlarını yarar gördükleri konularda bilgilendirmek amacıyla ek öneriler hazırladıklarını belirterek, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler sonrasında yapılacak çalışmalara katkı sağlamak.

Kartaloğlu yaptığı yazılı açıklamada, “Asrın afeti” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş’ta 11 ili etkileyen depremlerin ardından devletin çeşitli alanlarda afetin yıkıcı etkileriyle mücadele etmeye başladığını belirtti.

Bu kapsamda Kartaloğlu, depremden zarar gören illerdeki mükelleflerin mücbir sebebinin açıklandığını, mali ve vergisel yükümlülüklerin 31 Temmuz 2023 tarihine ertelendiğini belirtti. Afetlerde kazanılan tecrübeler ve mükelleflerimizin görüşleri dikkate alınarak ve Saha ziyaretlerimizde depremden zarar gören profesyoneller, kamu sorumluluğunun bilinciyle ivedilikle bazı önerilerde bulunulması gerekli görüldü. değerlendirmesini yaptı.

Kartaloğlu, TÜRMOB’un mevcut süreçte faydalı görülen hususları ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına iletmek ve yapılacak çalışmalara katkı sağlamak amacıyla ek öneriler hazırladığını vurguladı.

Benzer bir felaketin bir daha yurt içinde yaşanmaması ve çalışmaların tüm kullanıcılara hayırlı olması temennisinde bulunan Kartaloğlu, şunları kaydetti:

“İllerimizin ve bireylerimizin depremlerden farklı derecelerde etkilendiği göz önünde bulundurularak, Birliğimiz tarafından önerilen bu tedbirlerin uygulanmasında, deprem etkisi dikkate alınarak iller arası ince ayrımlarla farklı seviyelerde tedbirlerin uygulanabileceği değerlendirilmektedir. toptancı bir yaklaşımdan ziyade illerin ve bu illerdeki insanların seviyeleri.”

Açıklamada, çalışmada yer alan 30 önergeye de yer verildi. Tekliflerden bazıları şu şekilde sıralanmıştır:

“- Deprem nedeniyle oluşan kayıplar için belge düzenleme süreci kalıcı olarak kolaylaştırılmalıdır.

Deprem bölgesine yapılacak bağış ve yardımlarda denetim kuralı aranarak kapsam genişletilmelidir.

Ücretlileri bağış yapmaya teşvik edecek vergi düzenlemeleri yapılmalıdır.

Deprem bölgesinden zorunlu nedenlerle göç edenlerin bölgeye geri dönüşlerini sağlamak için vergi teşvikleri ivedilikle hayata geçirilmelidir.

Bölgedeki yapıların yeniden inşası için KDV muafiyeti getirilmelidir.

Acilen can suyu kredisi verilmeye başlanmalıdır.

Afet nedeniyle verilecek ihtiyaç kredisi gibi krediler için vergi teşviki sağlanmalıdır.

Depremzedeler için istihdam teşvikleri uygulanmalıdır.

İşverenlerin deprem bölgesinde çalışan çalışanlarına yapacakları nakdi yardımlar sigorta priminden istisna edilmelidir.

Depremden etkilenen çalışanların mali, sosyal ve ekonomik haklarının korunması için önlemler alınmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu