Ekonomi

Migros Sürdürülebilirlikte Liderler Arasında

Migros, Sorunsuz Gelecek Planı doğrultusunda sosyal ve çevresel faaliyetleriyle Borsa İstanbul’da işlem gören şirketler arasında ilk 25 içinde yer aldı. Karbon salınımını ve su tüketimini azaltma çabalarıyla başkanlar arasındaki yeri, küresel değerleme kuruluşu CDP (Carbon Disclosure Project) tarafından tescillendi.

Migros, Sorunsuz Gelecek Planı çerçevesinde karbon salınımını, su tüketimini, gıda tahribatını ve plastik kullanımını azaltmayı hedefliyor; sağlıklı yaşam, toplumsal cinsiyet ve fırsat eşitliği konularında iddialı hedefler üstlenmekte, projeler gerçekleştirmekte ve yıllık performansını şeffaf bir biçimde paylaşmaktadır. Çevreye ve topluma yönelik çalışmaları ile Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin ortasından belirlenen BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde 8 yıl üst üste yer almaktadır. Migros, bu yıl ilk kez yayınlanan ve sürdürülebilirlik performansı en yüksek 25 şirketin sıralandığı BİST Sürdürülebilirlik 25 Endeksi’nde de perakende şubenin tek temsilcisi oldu.

Ayrıca Migros, çevresel sürdürülebilirlik alanındaki en prestijli küresel raporlardan biri olan CDP’nin (Carbon Disclosure Project) 2022 sonuçları doğrultusunda 4. kez iklim liderleri ve ikinci kez su sandalyeleri arasında yer aldı.

Migros Ticaret A.Ş. Yönetici Lider Özgür Tort , “ Migros İyi Gelecek Planımız çerçevesinde tüm karar ve aksiyonlarımızı sürdürülebilirlik stratejilerimiz şekillendirmektedir. Bu alandaki çalışmalarımızın ulusal ve uluslararası platformlarda lider olarak tescillenmesinden dolayı mutluyuz” dedi.

“Yenilenebilir enerji kaynakları ile daha iyi bir geleceğin inşasını destekliyoruz”

Daha uygun bir gelecek için çevresel sürdürülebilirlik amaçları doğrultusunda yenilenebilir enerjiden faydalandıklarını belirten Özgür Tort, şöyle devam etti: “Güneş enerjisi santrali (GES) yatırımları değerli konularımızın ortasında yer alıyor. Adana Dağıtım Merkezimizin çatısına kurduğumuz 1,2 mw konsey gücündeki güneş enerjisi santrali Eylül ayında üretime başladı. Yıllık 1 milyon 680 bin kWh üretim kapasitesi ile Adana Dağıtım Merkezimizin yıllık elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 90’ını karşılayacak. Bu yatırım ile yıllık olarak; 6 milyon 270 bin lira tasarruf sağlarken, 744 ton karbon salınımını da engellemiş olacağız.

GES heyeti için 2023 yılında devreye almayı planladığımız yeni güneş enerjisi santrali projelerimizle doğal kaynaklarımızı tasarruflu kullanmaya ve ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz.”

Özgür Tort Sözlerine şöyle devam etti: Karbon, su ve gıda israfı başlıkları altında 2030’a endeksli hedefler belirleyerek, iklim değişikliği ile çok taraflı mücadele konusunda somut adımlar atıyoruz. Bu yıl, 1,5 ºC senaryosuna uygun olarak, Bilime Dayalı Amaçlar (SBT) doğrultusunda elektrik ve soğutucu gazdan kaynaklanan mutlak karbon emisyonlarımızı 2030 yılına kadar yüzde 42 azaltmayı taahhüt ettik. Satışını yaptığımız işlerin karbon ayak izini ölçmek ve birlikte azaltmayı hedeflemek için tedarikçilerimizle güçlerimizi birleştirerek Migros Sürdürülebilir İş Ortakları Ağı’nı kurduk. Bu alandaki 10 yılı aşkın bilgi ve tecrübemizi paydaşlarımıza açıyoruz. Yıl boyunca devam edecek eğitim ve danışmanlık hizmetlerimiz çerçevesinde ortak çalışmalarımızın kapsamını yeni projelerle genişleteceğiz.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu